malaysia dating websitestrapon femdom sex chatborovets web camrochester new york singleshttp://smittytaxidermy.com/boy-dick-web-cam-b196
Get Adobe Flash player
Jeśli chcesz przekazać 1% podatku dla ISRS Culani, wpisz do PIT nasz KRS:
00 0001 0104
Dziękujemy! ----------------------------------
Warto zobaczyć na innych stronach:

Curling na wózkach – zasady gry

Curling to sport zespołowy, rozgrywany zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Co ciekawe, w drużynie curlingu na wózkach musi być przynajmniej jedna kobieta. W wydaniu osób niepełnosprawnych curling różni się również tym, że nie stosuje się szczotkowania lodu, natomiast wszyscy zawodnicy startują na wózkach a kamienie wypuszczają nie „z ręki” lecz za pomocą specjalnego uchwytu tzw. ekspandera. Pomimo, że kamienie są dosyć ciężkie nie odczuwa się tego za bardzo przesuwając je po lodzie – szczególnie jeśli jest on właściwie przygotowany do gry. Precyzja, czasami złożoność wykonywanych zagrań, konieczność stosowania wielu elementów strategii oraz taktyki czynią curling szachami na lodzie, czasami też nazywany bilardem na lodzie.


Polem gry jest prostokątna tafla lodu, na którym są namalowane dwa zestawy kół (domy). Do gry używa się ciężkich granitowych kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem.

Mecz jest rozgrywany pomiędzy dwoma drużynami liczącymi po 4 zawodników (lead, second, third i kapitan – skip). Każdy zespół ma do dyspozycji po 8 granitowych kamieni o wadze 19,1 kg, często z przekąsem nazywanych czajnikami.

Podczas jednej partii meczu (end) każdy z uczestników wypuszcza po dwa kamienie na zmianę z zawodnikiem drużyny przeciwnej. Osoba zagrywająca ma wpływ na ostateczną pozycję kamienia poprzez nadanie mu odpowiedniej prędkości, rotacji oraz kierunku. Kiedy wszystkie kamienie zostaną wykorzystane, oblicza się liczbę zdobytych punktów i rozpoczyna kolejny end z drugiego domu. Zawodników nazywa się kolejno: otwierającym, drugim, trzecim oraz czwartym i zwykle wypuszczają oni kamienie w podanej kolejności. Skip, jako kapitan drużyny, decyduje o zagraniach poszczególnych graczy oraz o ogólnej strategii zespołu, pokazując ekspanderem dokładne miejsce w domu, gdzie ma zostać umieszczony kamień.

Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów w każdym endzie. Zdobywamy je umieszczając własne kamienie jak najbliżej środka domu i pozostawienie ich w tym miejscu aż do końca endu. Ze względu na liczbę kamieni biorących udział w grze, maksymalnie w jednej rundzie można zdobyć osiem punktów. Zdarza się to jednak rzadko, ponieważ pod uwagę brane są tylko te położone w środku domu, ale nie dalej niż pierwszy kamień drużyny przeciwnej. Strategie typu: ustawianie strażnika, wybijanie kamieni przeciwnika i postawienie w jego miejscu własnego (bump) czy usunięcie ich w ogóle z gry (take-out) dają niewiele punktów. Mianem draw określa się precyzyjne zagranie do celu. Peel (z angielskiego obierać lub wygonić) oznacza usunięcie z gry dwóch kamieni – celu ataku oraz atakującego. Aby zagranie zostało wykonane właściwie, skip stoi w domu i wskazuje zawodnikowi odpowiednie miejsce, z uwzględnieniem kierunku rotacji rzutu. Od momentu wypuszczenia kamienia żaden z zawodników nie może go dotknąć. Mecz liczy sobie zwykle osiem endów, chociaż podczas zawodów światowej klasy ustala się tę liczbę na dziesięć, a zawodów amatorskich – sześć.

Zasadniczo, curling na wózkach nie wymaga nadmiernej sprawności fizycznej ani specjalnej siły. Owszem, potrzebna jest pewna precyzja, orientacja, otwartość na pracę w zespole, odporność na nieco niższe temperatury (choć na wielu lodowiskach jest zaskakująco ciepło). Zdecydowanie mogą swoich sił próbować nawet osoby z dosyć znaczną częściową niesprawnością ruchową – naprawdę nie jest to gra siłowa, więc tym bardziej zachęcamy do przyjrzenia się jej z bliska.
Jest to sport zdecydowanie elegancki i oparty na wielu nieformalnych, gentlemeńskich regułach. Od niedawna curling został włączony do programu igrzysk olimpijskich oraz paraolimpijskich. Byłoby świetnie, gdyby Polskie drużyny reprezentowały curling na wózkach jeszcze liczniej niż dotychczas.
Obiektywną trudnością w naszym kraju jest bardzo utrudniony dostęp do nielicznych lodowisk, ale robimy co możemy, aby okazji do gry było jak najwięcej.

Europejska Federacja Curlingu
Światowa Federacja Curlingu
Polski Związek Curlingu

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Nasi Przyjaciele:
Zobacz w galerii:
2011-02_zmp-w-wa-2d-139
Licznik tyka:
Najnowsze wpisy:
Archiwum wiadomości: